Jak dbać o układ hydrauliczny?

Układ hydrauliczny pełni istotną rolę jeśli mówimy o żywotności oraz wydajności określonej maszyny. Głównym urządzeniem, bez którego hydraulika siłowa nie istnieje jest właśnie pompa hydrauliczna.

Co można zrobić by uchronić swoją pompę przed ewentualną usterką ?

Po pierwsze właściwy dobór pompy . Przy wyborze powinno uwzględniać się między innymi takie parametry, jak nominalne ciśnienie robocze i wolumetryczna objętość pompy. Na szczęście tą kwestią zajęli się producenci, a My przy zakupie pompy hydraulicznej musimy znać jedynie model maszyny, do której jest nam potrzebna.

Po drugie, stosowanie odpowiednich olejów i filtrów,  wymiana ich wg zaleceń producenta oraz codzienna kontrola poziomu oleju, by nie był on zbyt niski.

Po trzecie odpowietrzanie pompy, o którym trzeba pamiętać w kliku okolicznościach:

  • przy uruchomieniu maszyny
  • po wymianie pompy lub oleju
  • po dłuższym przestoju maszyny

Czynność ta jest szczególnie ważna, gdyż zaniechanie jej może doprowadzić do tzw. kawitacji czyli nagromadzenia się w oleju pęcherzyków powietrza.

Ostatnia, ale nie mniej ważna rzecz, o której należy pamiętać to sprawdzanie szczelności podzespołów, by zapobiec przedostaniu się zanieczyszczeń. Przy dłuższej eksploatacji mogą one powodować ubytki w powierzchni pompy.

Stosowanie wyżej wymienionych zaleceń spowoduje, iż praca Twojej pompy hydraulicznej będzie praktycznie bezawaryjna.