Jak dobrać głowicę do harvestera?

Głowica w harvesterze to najważniejszy element, który często uznawany jest za osobną maszynę, lecz samodzielnie nie jest w stanie funkcjonować.

Harvester może być zaopatrzony w różne typy głowic, o ile parametry są kompatybilne z modelem naszej maszyny. Co to oznacza?

Firmy często tworzą maszyny tak, by ograniczyć możliwość dopasowania zamienników. W związku z tym jesteśmy zmuszeni do zakupy oryginalnych  głowic, które gwarantują 100% dopasowanie. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić kilka rzeczy:

  • producenta oraz model maszyny – informacje znajdują się na tabliczce znamionowej lub można uzyskać je u autoryzowanego dealera
  • system pomiarowy np. system TimberMatic występujący w maszynach marki John Deere
  • obsługiwany moduł głowicy harvesterowej
  • pojemność silników hydraulicznych
  • maksymalne obciążenie żurawia
  • wydatek pompy hydraulicznej

Ważnym czynnikiem jest również charakter wykonywanych prac tzn. wielkość drzew poddawanych wycince. Jeśli pnie mają małą średnicę tzn. maksymalnie do 620mm powinniśmy wybrać taką głowicę jak np. H412, H413, H414. Natomiast w przypadku, gdy maszyna będzie miała styczność z większym drewnem, należy wziąć pod uwagę większe modele  – H270, H290, H415 lub H480C. Jednak w tym przypadku musimy uważać, by nie kupić zbyt dużej głowicy. Dlaczego? Istnieje ryzyko, iż maszyna, a konkretniej silnik i pompa nie będą dostarczać odpowiedniej ilości oleju i ciśnienia, co w rezultacie przełoży się na słabą wydajność głowicy. Ponadto przy zbyt dużej głowicy harwester może mieć problemy ze stabilnością, co również wpłynie niekorzystnie na efekty naszej pracy. Kluczem do sukcesu jest znajomość parametrów naszej maszyny leśnej.

Ostatnim aspektem, który powinniśmy brać pod uwagę są nasze upodobania co do wyposażenia głowicy, a mianowicie:

  • pakieciarka/brak pakieciarki
  • ilość noży stałych i ruchomych – trzy/cztery/pięć/sześć
  • rodzaj rolek podających – stalowe/gumowe

Znając powyższe informacje oraz swoje preferencje stajesz się w pełni świadomym klientem, gotowym do nabycia nowej głowicy. 

Znając powyższe informacje oraz swoje preferencje stajesz się w pełni świadomym klientem, gotowym do nabycia nowej głowicy. 

+48 607 305 363

+48 661 072 266

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *