Transport maszyny leśnej

Dostałeś zlecenie w nowym miejscu? Sprzedałeś maszynę i musisz dostarczyć ją nowemu właścicielowi ?

Poniżej wyjaśniamy od czego zacząć.

Pierwszym krokiem jest  wybór firmy spedycyjnej, która zorganizuje odpowiedni transport. By było to możliwe, najlepiej przesłać pełną specyfikację maszyny. Na podstawie podanych parametrów firma może dobrać odpowiedni środek transportu pod względem gabarytu, liczby osi zestawu czy specjalnej naczepy. Ważne jest również miejsce załadunku i rozładunku, aby określić przybliżony czas całej operacji oraz zaplanować trasy przejazdu uwzględniając potencjalne ograniczenia. Decydując się już na konkretnego przewoźnika powinniśmy zweryfikować czy posiada on aktualne ubezpieczenie OC oraz ubezpieczenie przewozu tzw. OCP.

W przypadku maszyn leśnych przejazd odbywa się przy pomocy transportu niskopodwoziowego. Najczęściej wykorzystywane naczepy to Tiefbett lub Semi.

Pierwszy model wykorzystuje się przy transporcie maszyn o wysokości powyżej 3,2m ze względu na zagłębiony pokład ładunkowy, dzięki któremu załadunek nie przekracza maksymalnej dopuszczalnej wysokości.  

Z kolei naczepy typu Semi umożliwiają wydłużenie i poszerzenie platformy ładunkowej oraz zazwyczaj wyposażone są w hydraulicznie opuszczane najazdy, które ułatwiają załadunek.

Dopuszczalne parametry pojazdu w Polsce:

  • maksymalna dopuszczalna masa – przy standardowym zestawie złożonym z ciągnika siodłowego (2 lub 3 osie) oraz trzyosiowej naczepy maksymalna wartość wynosi 40 ton
  • maksymalna dopuszczalna wysokość – wysokość pojazdu wraz z ładunkiem nie może przekroczyć 4m
  • maksymalna dopuszczalna szerokość pojazdu – 2,55m
  • maksymalna dopuszczalna długość – w przypadku pojazdu silnikowego złączonego z naczepą długość nie może przekraczać 16,5m
  • maksymalny dopuszczalny nacisk na oś napędową – 11,5 tony z wyjątkiem dróg z takim zakazem

Jeśli pojazd przekroczy dopuszczalne wartości staje się pojazdem nienormatywnym i wymaga dodatkowych zezwoleń. W naszym kraju dostępnych jest 5 kategorii, które uwarunkowane są drogą, po której transport będzie się przemieszczał oraz parametrami pojazdu. Zezwolenia wydawane są w odpowiedzi na wniosek składany przez konkretnego przewoźnika.

Co ważne, przepisy drogowe dot. transportu w każdym kraju są inne. Te powyższe opisują normy obowiązujące na terenie Polski. Jeśli transport odbywa się poza granice, należy zapoznać się z regulacjami, by uniknąć kar pieniężnych.  

Zapraszamy do obejrzenia filmiku przedstawiającego załadunek HARVESTERA 1270D.

Zachęcamy również do subskrypcji naszego kanału na platformie YouTube

–> https://www.youtube.com/@forestagrisp.zo.o.9348