Wybór żurawia leśnego – co wziąć pod uwagę?

Jeśli chodzi o operacje leśne, wybór odpowiedniego żurawia jest niezbędny. Żuraw leśny zapewnia moc i zwrotność wymaganą do przenoszenia ciężkich kłód, drzew i innych materiałów w sposób bezpieczny i efektywny.

W przypadku harwesterów i forwarderów sprawa jest prosta, gdyż do każdego modelu maszyny przypisany jest konkretny żuraw. Natomiast jeżeli posiadamy inną maszynę leśną, mamy większe pole manewru i przed zakupem powinniśmy przyjrzeć się kilku kluczowym czynnikom.

Rozmiar i udźwig

Rozmiar i udźwig żurawia leśnego to dwie najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać. Jak duże elementy ma obsługiwać żuraw? Czy przewidujesz konieczność podnoszenia cięższych ładunków, niż byłoby to możliwe przy użyciu żurawia o standardowych wymiarach? Jaki typ i wielkość chwytaka posiadasz? Pamiętaj, aby wybrać model, który spełnia Twoje wymagania.

Trwałość i niezawodność

Kolejnym czynnikiem jest trwałość i niezawodność. Ponieważ żurawie leśne muszą być odporne na trudne warunki i wymagający teren, ważne jest, aby wybrać modeli o solidnej konstrukcji, z mocnymi silnikami i trwałymi komponentami. Ponadto należy określić:

  • typ rozdzielacza i rodzaj sterowania jaki chcemy posiadać np. mechaniczny, elektromechaniczny lub elektryczny, elektroniczne z minijoystickami itp.
  • typ przegubu środkowego, który najlepiej sprawdzi się w konkretnym terenie np. zgięcie ramienia zwykłe, zgięcie równoległe czy zgięcie szerokokątne

Dodatkowo, należy upewnić się, że kupujemy żuraw od renomowanego producenta, który ma solidne osiągnięcia, jeśli chodzi o standardy kontroli jakości.

Wydajność i bezpieczeństwo

Wreszcie bezpieczeństwo, które jest najważniejsze przy obsłudze każdego rodzaju maszyn w niebezpiecznych warunkach. Upewnij się, że wybierasz model wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje takie jak:

  • czujniki antykolizyjne,
  • systemy ochrony przed przeciążeniem
  • wyłączniki awaryjne                                                                                                       
  • oświetlenie na żurawiu diodami LED zapewniające dobrą widoczność po zmroku
  • wciągarka sterowana radiowo umożliwiająca podciąganie drewna leżącego daleko bez manewrowania przyczepą
  • ograniczniki na siłownikach zapobiegające uderzeniom i szarpaniu maszyny
  • dodatkowe uszczelniacze siłowników, które wpływają na dłuższą żywotność pompy hydraulicznej i rozdzielacza

Podsumowując, wybór odpowiedniego żurawia leśnego wymaga dokładnego rozważenia kilku czynników, takich jak rozmiar i nośność, trwałość i niezawodność oraz wydajność i bezpieczeństwo. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele żurawi zaprojektowanych specjalnie dla zastosowań leśnych – więc jesteś w stanie znaleźć taki, który spełnia wszystkie Twoje potrzeby! Inwestując w wysokiej jakości sprzęt już teraz, można zapewnić sobie lata niezawodnej pracy.