Jak prawidłowo naostrzyć noże okrzesujące?

Ostrzenie noży okrzesujących jest niezbędnym procesem, który gwarantuje efektywne i precyzyjne okrzesywanie. W poniższym blogu omówimy, jak skutecznie ostrzyć noże, korzystając z różnych narzędzi i przestrzegając kluczowych zasad.

Etapy ostrzenia:

  1. Młotkowanie: Posługując się dwoma młotkami, wygładź wszelkie wyszczerbienia. Rozpocznij od delikatnego młotkowania, aby przywrócić ostrość nożom. Staraj się utrzymać równomierne uderzenia, unikając zbytniego nacisku, co mogłoby spowodować odkształcenie ostrza.
  2. Szlifowanie tarczą listkową: Kolejnym krokiem jest używanie tarczy listkowej do szlifowania. Starannie prowadź tarczę wzdłuż noża, dbając o równomierne zużycie ostrza. Alternatywnie możesz skorzystać z pilnika ręcznego, szczególnie do precyzyjnego dopracowania krawędzi tnących. Upewnij się, że pilnik jest odpowiedniej grubości i jakości.

Większość pracy wykonują górne noże okrzesujące, co sprawia, że potrzebują one częstszego ostrzenia. Zwróć uwagę, aby kąt ostrzenia wynosił 36 stopni. W przypadku dolnych noży, zwykle nie jest wymagane ich ostrzenie, jednak należy regularnie usuwać wszelkie wyszczerbienia za pomocą szlifowania. Podczas tej czynności staraj się nie doprowadzić do przegrzania ostrza i zachowaj kąt natarcia równy 45 stopni.

Zalecane wartości płaskości:

  • Strona okrzesująca: Utrzymuj płaskość powierzchni noża w zakresie od 0 do 2 mm.
  • Strona tylna: Płaskość tej strony powinna mieścić się w przedziale od 0 do 3 mm.

WSKAZÓWKI:

  • Unikaj przegrzewania: Jeśli używasz szlifierki, bądź ostrożny, aby nie przegrzać krawędzi noża. Maksymalna temperatura nie powinna przekraczać +200°C.
  • Regularne sprawdzanie ostrza: Sprawdzaj regularnie stan ostrza, identyfikując wszelkie wyszczerbienia czy odkształcenia.

Ostrzenie noży okrzesujących to sztuka, która wymaga cierpliwości i precyzji. Przestrzegając powyższych wskazówek, będziesz w stanie utrzymać swoje noże w doskonałej kondycji, co przełoży się na efektywność i bezpieczeństwo podczas pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *