Przygotuj maszynę do zimy

Zima i towarzyszące jej ujemne temperatury to wymagający okres dla maszyn. Jako właściciel powinieneś zadbać o swój sprzęt i odpowiednio go przygotować.

Jak to zrobić? Poniżej kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Podstawową czynnością jest sprawdzenie obecności wody we wszystkich układach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na układ chłodzenia oraz płyn chłodniczy, który powinien być  odporny na niskie temperatury. Przy dłuższych postojach, gdy wiemy że temperatura będzie utrzymywać się poniżej 0℃ warto również zakręcić dopływ wody do ujęć zewnętrznych oraz spuścić wodę z instalacji.

W pojazdach zasilanych olejem napędowym zaleca się stosować paliwo zimowe (dostępne na stacjach paliw od 1 listopada do końca lutego). Zbiornik należy zalewać minimum do połowy, a najlepiej do pełna.  Nie powinno się doprowadzać do jazdy na rezerwie.

Kolejny krok to wymiana oleju w silniku oraz nasmarowanie elementów, które tego wymagają, gdyż smary i oleje mają właściwości hydrofobowe przez co odpychają wodę. Przyda się także konserwacja wszystkich elementów gumowych, które mogą kruszeć i rozpadać się przez duże różnice temperatur oraz promienie UV.

Ostatnią rzeczą o jakiej należy pamiętać to zabezpieczenie elementów metalowych przed korozją tzn. usunięcie resztek ziemi, traw itd. oraz użycie odpowiedniej farby na uszkodzone powłoki lakiernicze.

Niestety okres zimowy to również trudny czas dla zwierząt, które szukają ciepłych miejsc. Zdarza się jednak, że potrafią narobić sporych szkód np. poprzez podgryzanie wiązek przewodów. Aby odstraszyć gryzonie wystarczy rozwiesić dookoła maszyny choinki zapachowe/kostki do WC o silnym zapachu lub kłęby sierści psa czy kota. To powinno pomóc.

Tak oto przygotowana maszyna to gwarancja gotowości do pracy każdego dnia.

Unikniesz przestojów, awarii, utarty wydajności oraz niepotrzebnych kosztów z tym związanych.