#TOP4 marki chwytaków

W dzisiejszym artykule przedstawiamy 4 najpopularniejsze, a zarazem czołowe marki chwytaków do forwarderów w Europie.*

Zacznijmy od marki Mesera. Ich chwytaki noszą miano wydajnych i trwałych. W ofercie tej firmy znajdują się trzy serie, przy czym każda dedykowana jest do innego rodzaju prac:

  • MR28 to seria zapewniająca wydajną obsługę i zrębkowanie
  • seria MF, czyli najlepsze rozwiązanie dla łatwej obróbki drewna
  • seria ML – seria do obróbki drewna długiego

Są jednak cechy, które łączą te trzy modele. Po pierwsze wszystkie chwytaki tej firmy mają specjalny kształt, który chroni cylinder i tłoczysko. Płyta czołowa wykonana jest z wysokiej jakości materiału odpornego na ścieranie, a końcówki chwytaka są ukształtowane tak by łatwo wchodzić w stos drewna. Jeśli chodzi o kształtu ramy, został on stworzony na podstawie doświadczenia i sugestii operatorów maszyn leśnych, gdzie punkty smarowania zabezpieczone się od wewnętrznej strony. Dodatkowym atutem jest wzmocniona konstrukcja uchwytu siłownika, która pozwala na duże obciążenie oraz hartowane sworznie zapewniające najwyższą wytrzymałość.

Kolejną firmą jest HSP Gripen, która został założona przez jednego z operatorów maszyn. Szwedzka firma oferuje szeroki wachlarz chwytaków –  17 modeli. Poniżej przedstawiamy jednak cztery najpopularniejsze.

Kolejną firmą jest HSP Gripen, która został założona przez jednego z operatorów maszyn. Szwedzka firma oferuje szeroki wachlarz chwytaków –  17 modeli. Poniżej przedstawiamy jednak cztery najpopularniejsze.

Kolejny chwytak – Heavy Duty, został stworzony do wykonywania ciężkich prac. Zaopatrzony w grubsze stalowe płyty, większą płytę rotatora oraz wzmocnione rury wysięgnika nadaje mu tytuł najsztywniejszego chwytaka. Dzięki temu nadaje się do podnoszenia ciężkich ładunków oraz wykonywania trudnych prac np. karczowania drzew. 

Model Bio został zaprojektowany z myślą o szybkim i łatwym przenoszeniu ścinków i odpadów, części drzew i innych materiałów przeznaczonych do zrębkowania na biopaliwo. Ten model charakteryzuje się wzmocnionymi rurami wysięgnika, dwukrotnie grubszymi pazurami oraz posiada mechaniczne ograniczniki krańcowe, które zapobiegają  opadaniu cylindrów na dno. 

Ostatni to HSP DUO, czyli dwa w jednym. Ten typ zastępuje pracę dwóch chwytaków poprzez funkcję przełączania pomiędzy kłami do chrustu i drewna. Wymaga to zaledwie kilku prostych kroków, a pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Trzecia marka to Cranab – producent trzech serii chwytaków stworzonych do efektywnej i precyzyjnej pracy. Każda seria przeznaczona jest do innego rodzaju prac oraz dodatkowo może występować w wariantach X lub HD. Warant X powstał, aby poprawić właściwości standardowych chwytaków. Konstrukcja kleszczy umożliwia swobodne wybieranie kłód , wyciąganie i podnoszenie. Wariant HD natomiast dotyczy dużych żurawi oraz podnoszenia ciężkich materiałów. Chwytaki te są bardziej masywne oraz wyposażone w sworznie o większe średnicy oraz solidne tuleje.

Wspólne cechy to :

  • wysoka jakoś wykonania chwytaka
  • doskonała ochrona łożysk
  • swobodne toczenie się drewna wewnątrz chwytaka
  • precyzyjny chwyt kleszczy zapobiegający wyrywaniu ziemi
  • konstrukcja kleszczy pozwalająca wybierać drewno ze stosu bez rozrzucania go

Do grona liderów zalicza się także słynny John Deere. Firma oferuje cztery typy chwytaków serii SUPERGRIP, które dostosowane są do konkretnych potrzeb. Do głównych zalet możemy zaliczyć podwójne usztywnienie, amortyzowany cylinder oraz solidnie wykonane wzmocnienia.

Pierwszy model to SG-Standard, czyli chwytak uniwersalny mający szerokie zastosowanie na różnych obszarach. 

SG-S to wariant przeznaczony do najcięższych prac w lesie, który wyposażony jest w solidne, odlewane popychacze. Na bazie tego modelu utworzony nowy, ręcznie wzmocniony SG-RS, który wyróżnia się dodatkowym wzmocnieniem zapewniając lepszą trwałość, niezawodność i żywotność.

Ostatni rodzaj to SG-R, czyli chwytak do chrustu. Model bazuje na tej samej ramie co pozostałe chwytaki, lecz posiada wzmocnione ramiona, przeznaczone specjalnie do przekazywania chrustu, resztek runa leśnego, drzew, a nawet pni.

Podsumowując…

Jeśli jesteś wymagającym operatorem, który poszukuje chwytaka do swojej maszyny leśnej weź pod uwagę nasze #TOP4 marki, które z pewnością sprostają Twoim oczekiwaniom.   

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji i fachowej pomocy dzwoń do nas pod numer +48 607 305 363.

Chętnie pomożemy!

*Przedstawiona kolejność jest przypadkowa.