Maszyny leśne – montaż gąsienic i łańcuchów przeciwślizgowych

Twoja maszyna pracuje w trudnych warunkach, gdzie teren jest wymagający?

W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w łańcuchy przeciwślizgowe lub gąsienice, by usprawnić pracę i poprawić bezpieczeństwo.

Jak założyć sprzęt szybko, sprawnie i przede wszystkim prawidłowo?

Zacznijmy od instrukcji montażu łańcuchów przeciwślizgowych.

Na początku znajdź odpowiednie miejsce, czyli takie gdzie teren będzie stosunkowo równy i płaski. Następnie obróć łańcuch odpowiednia stroną i rozłóż go z przodu koła. Kolejno przywiąż do łańcucha 1,5-metrową linę i nałóż na oponę jak pokazano na rysunku poniżej. Na koniec ostrożnie podjedź maszyną i w razie potrzeby zatrzymaj się wy dokonać regulacji łańcucha. Kontynuuj podjazd, do momentu aż końce łańcucha będą bardzo blisko siebie by złączyć je ogniwem łącznikowym.

Powyższą czynność powtórz przy każdej oponie.

Kolejna instrukcja dotyczy gąsienic. Czego będziesz potrzebował?

Również liny lub łańcucha, jednak dłuższego niż w przypadku łańcuchów przeciwślizgowych tzn. tym razem musisz zaopatrzyć się w 5,5m długość.

Znajdź płaski teren, a montaż rozpocznij od rozłożenia gąsienic płytkami do dołu.

Przymocuj łańcuch lub linkę do pierwszej płytki gąsienice tak jak pokazano na rysunku. Następnie nałóż łańcuch na oba koła i podłóż pod tylną oponę.

Gdy będziesz już na tym etapie zacznij powoli cofać maszynę, zwracając uwagę, czy łańcuch/lina wraz z gąsienicą są na środku koła i czy się nie ześlizgują.

Cofaj tak długo, aż jedna płytka z przodu przedniego koła zostanie wolna.


Następnie przypnij łańcuchy pomiędzy drugim, a trzecim ogniwem gąsienicy.

Jeśli jednak wystąpi problem z odpowiednim dociągnięciem gąsienicy, zamontuj dodatkowy łańcuch (B) między końcami i jeszcze raz podjedź do przodu.

Sprawdź, czy łańcuchy mają taką samą długość oraz naciąg z obu stron, by gąsienica była dobrze wyważona.

Kolejno, ostrożnie cofnij maszynę, aby połączenie gąsienicy znalazło się między kołami. W tym momencie gąsienica jest naciągnięta, a łańcuch znajdujący się w środku powinien być luźny. 

Teraz zamontuj blokadę, przy czym pamiętaj by pętla była dociśnięta od wewnętrznej strony opony.

Gdy wykonasz już powyższe czynności podjedź maszyną do przodu by łańcuchy naciągające się poluzowały i ściągnij je.

Następnie przejedź kilkukrotnie  maszyną w przód i w tył i sprawdź naciąg gąsienic, pamiętając by wymiar A wynosił 50-100mm. 

Podsumowując, montaż gąsienic i łańcuchów nie należy do najprostszych zadań, lecz mamy nadzieję, że nasz wpis dostarczył Ci niezbędnych informacji by usprawnić ten proces.  

Jeśli obecnie szukasz odpowiednich akcesoriów, skontaktuj się z nami. Jako oficjalny dealer marki Veriga zachęcamy do zapoznania się z produktami tej firmy i odsyłamy do naszego wpisu blogowego —->  https://www.forestagri.pl/2022/12/12/veriga-niezawodnosc-i-bezpieczenstwo-w-kazdych-warunkach/.

W przypadku jakichkolwiek pytań służymy pomocą!

tel: +48 661 072 266

e-mail: magazyn@forestagri.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *