Maszyny leśne – dlaczego warto stosować oleje wysokiej jakości?

Praca w lesie wymaga zastosowania sprzętu specjalistycznego, który często jest narażony na intensywną eksploatację. Właściwie dobrane i regularnie wymieniane oleje są kluczowym elementem utrzymania sprawności i wydajności maszyn leśnych.

Jak dobry olej zapobiega zużyciu części

Zużycie części związane jest z tarciem elementów składowych maszyn, które narażone są na wysokie obciążenia. Korzystanie z oleju wysokiej jakości, o właściwej lepkości i właściwościach antykorozyjnych zmniejsza tarcie i utrzymuje gładką powierzchnię elementów, co ogranicza ich zużycie. Dobrej jakości oleje zawierają nowoczesne dodatki, które utrzymują czystość mechanizmów i zmniejszają ryzyko powstawania zanieczyszczeń. Dodatkowo cechą charakterystyczną jest wyższa odporność na wysokie temperatury, co oznacza mniejszą podatność na degradację termiczną.

Większa oszczędność paliwa związana ze stosowaniem oleju najwyższej jakości

Wykorzystywanie olejów wysokiej jakości ma szczególne znaczenie w przypadku maszyn, które pracują w skrajnych warunkach tzn. na dużej wysokości, na pochyłym lub grząskim terenie. Dzięki właściwie dobranym dodatkom olej może zapewnić skuteczną ochronę całego układu, co pozwala na zmniejszenie oporu maszyny, a co za tym idzie również zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo.

Kroki zapewniające właściwą konserwację i wymianę olejów stosowanych w maszynach leśnych

Właściwe konserwowanie i wymiana olejów jest kluczowym aspektem utrzymania sprawności i wydajności maszyn leśnych. Należy pamiętać o zaplanowanej wymianie oleju i filtrowaniu układów.

W przypadku użytkowania maszyn w trudnych warunkach wymiana oleju powinna być częstsza niż zalecana przez producenta. Warto również korzystać z usług specjalistów, którzy przeprowadzą badania olejowe, aby określić jego stan i określić moment wymiany.

Dokładne wskazówki, jak wybrać najlepszej jakości olej do swoich maszyn można znaleźć tutaj: https://www.sklep.forestagri.pl/jaki-olej-hydrauliczny-wybrac-czym-sie-kierowac,24,24

Zwróćmy jednak uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz…

Oleje wyższej jakości nie odbiegają znaczącą ceną od pozostałych i przede wszystkim są bardziej opłacalne z uwagi na mniejsze ryzyko wystąpienia awarii. Korzystanie z droższych olei w maszynach leśnych to inwestycja długoterminowa, która z pewnością się zwróci.  

Zacznij świadomie dokonywać wyborów.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *