Ochrona przeciwpożarowa maszyn leśnych

Maszyny leśne pracujące w lesie narażone są na gromadzenie palnych drobin w ciasnych narożnikach. Mogą one powodować pożar, a w połączeniu z paliwem, olejem czy innym smarem to niebezpieczeństwo jeszcze bardziej wzrasta wzrasta.

Jak zredukować ryzyko wystąpienia pożaru?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które warto wdrożyć:

 1. W momencie, gdy po zatrzymaniu silnika temperatura znaczenie wzrośnie otwórz drzwiczki kontrolne, aby szybciej go schłodzić
 2. Utrzymuj maszynę w czystości – sprawdzaj i czyść zakryte przedziały, w tym silnikowy, płyty głównej itd.
 3. Regularnie oczyszczaj nagrzewnicę, chłodnicę i kanały chłodzące by zapewnić działanie elementów w odpowiedniej temperaturze.
 4. Usuwaj kurz i drobiny z rur wydechowych
 5. Usuwaj na bieżąco wszelkie usterki
 6. Sprawdzaj instalację elektryczną, przewody paliwa i hydrauliczne, by nie doprowadzić do zwarcia
 7. Oczyszczaj wszelkie wycieki smaru czy oleju oraz usuwaj od razu powstałe nieszczelności
 8. Do czyszczenia maszyny oraz podzespołów używaj wyłącznie niepalnych roztworów
 9. Szmaty i inne łatwopalne materiały przechowuj w bezpiecznym miejscu, najlepiej ognioodpornym
 10. Przed rozpoczęciem napraw np. spawania, oczyść otoczenie i miej pod ręką sprawną, napełnioną gaśnicę, która powinna być zarazem stałym elementem wyposażenia maszyny

Co zrobić w momencie, gdy już dojdzie do pożaru?

Przede wszystkim wyłącz silnik oraz główny wyłącznik zasilania. Użyj gaśnicy do stłumienia pożaru i upewnij się, że ogień nie rozprzestrzenia się dalej. Jeśli nie udało Ci się zapanować nad żywiołem, oddal się na bezpieczną odległość i zadzwoń po pomoc.

CIEKAWOSTKA

Niektóre maszyny leśne, wyposażone są w systemy przeciwpożarowe, które trzeba utrzymywać w dobrym stanie technicznym, by spełniały swoją funkcję.

Panel alarmu umieszczony na suficie kabiny zawiera następujące funkcjonalne elementy:

 • Przycisk wyzwalania ręcznego – wciśnięcie go aktywuje system przeciwpożarowy. Aby go uruchomić, należy przytrzymać przez jedną sekundę.
 • Lampka alarmu przeciwpożarowego – gdy zostanie wykryty pożar, czerwona dioda LED zacznie pulsować. Stałe światło oznacza, że system został aktywowany.
 • Żółta dioda LED – informuje o awarii siłownika. Zapali się, jeśli wystąpi błąd w obwodzie wyzwalania, niskie ciśnienie w siłowniku lub uszkodzony kabel.
 • Żółta dioda LED – informuje o awarii detektora. Zapali się, gdy wystąpi błąd w obwodzie wykrywania pożaru, brak rezystora końcowego lub uszkodzony kabel.
 • Żółta dioda LED – tryb ręczny. Wyłącza wyzwalanie systemu.
 • Zielona dioda LED – informuje o zasilaniu systemu. Świeci się w normalnym trybie pracy. Jeśli jest wyłączona, oznacza to awarię układu zasilania.
 • Przycisk testowania i resetowania – wciśnięcie go uruchamia test systemu w normalnym trybie pracy. Służy także do zresetowania systemu po rozładowaniu. Aby uruchomić, należy przytrzymać przez jedną sekundę: Testuje diody LED, alarm i syrenę.

W przypadku pojawienia się pożaru, zostanie uruchomiony alarm, sygnalizowany przez:

 • Światło migające i dźwiękowe sygnały na panelu alarmowym
 • Klakson znajdujący się w komorze silnika

UWAGA: Alarm zostanie uruchomiony tylko wtedy, gdy wyłącznik główny jest w pozycji ON. System gaśniczy musi zostać uruchomiony ręcznie.

System gaśniczy można uruchomić na trzy sposoby:

 • Z kabiny, za pomocą przycisku uruchomieniowego na panelu alarmowym
 • Zatrzymując główne zasilanie elektryczne, przekręcając wyłącznik główny na pozycję OFF
 • Za pomocą mechanizmu uruchamiania ręcznego na zderzaku po prawej stronie maszyny: Wyciągnij uchwyt i naciśnij przycisk wyzwalający na butli z azotem

Działania operatora w przypadku pożaru:

 • Uruchomić system gaśniczy.
 • Użyć ręcznej gaśnicy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru.

Alarm pożarowy podczas niekorzystania z maszyny:

System gaśniczy zostanie automatycznie uruchomiony w przypadku pożaru, gdy maszyna jest niewykorzystywana i wyłącznik główny jest w pozycji OFF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *