Przesyłki kurierskie – reklamacje

Dostarczanie paczek to kluczowe zadanie każdej firmy kurierskiej. W dzisiejszych czasach ogromna liczba ludzi robi zakupy online i korzysta z usług przesyłkowych, więc różnorodność opcji dostarczania przesyłek jest bardzo ważna. Nasza firma oferuje 2 metody dostarczania paczek, a mianowicie przesyłkę kurierską DPD i InPost oraz Paczkomaty InPost. Każda z opcji posiada swoje zalety, ale jak w każdej dziedzinie tutaj również mogą pojawić się pomyłki. W związku z czym warto być przygotowanym na taką ewentualność i wiedzieć jak postępować w danej sytuacji.

Co w momencie, gdy Twoja przesyłka zaginie lub zostanie uszkodzona?

Bez obaw, wszystkie zamówienia, które wychodzą z naszego magazynu są ubezpieczone od takich ewentualności.

Ale do sedna. Jeśli zauważysz, że Twoja paczka jest zgnieciona, podarta, ogólnie rzecz mówiąc uszkodzona, masz dwa wyjścia – odmówić odbioru lub przyjąć paczkę, otworzyć ją i sporządzić protokół szkody w obecności kuriera.

Jednak zdarzają się sytuację, gdzie z zewnątrz paczka nie wygląda na zniszczoną, a produkt w wewnątrz jest uszkodzony.  Co wtedy?

  1. DPD: W przypadku braku spisanego protokołu przy dostarczaniu paczki przez kuriera, konieczne jest samodzielne wypełnienie go. Firma przewozowa DPD używa w tym celu protokołu elektronicznego (Protokół elektroniczny), który należy sporządzić natychmiast po dostarczeniu przesyłki. Dokument ten wraz z zdjęciami uszkodzonej przesyłki, należy załączyć do reklamacji (https://zgloszenia.dpd.com.pl/noPortalMenu/showComplaintForm.action)
  1. Kurierzy InPost obecnie nie wykonują dodatkowych podjazdów w celu spisania protokołu szkody, jeśli nie został on spisany przy doręczeniu. Przed złożeniem reklamacji, należy wypełnić skrócony protokół szkody online (www.inpost.pl/protokol).  Ta procedura dotyczy uszkodzonych przesyłek kurierskich oraz paczkomatowych. Jest to jedyny sposób na sporządzenie protokołu.

Do protokołu należy dołączyć zdjęcia przedstawiające:

  • opakowanie zewnętrzne,
  • zabezpieczenie wewnętrzne przesyłki,
  • uszkodzenie zawartości.

Zdjęcia uszkodzonej zawartości są niezbędne do rozpatrzenia reklamacji. Protokół należy sporządzić w terminie 7 dni od doręczenia paczki. Potwierdzenie spisania protokołu należy następnie dołączyć do zgłoszenia reklamacji (www.inpost.pl/reklamacja).

Paczkomaty zapewniają prosty sposób składania reklamacji przy odbiorze przesyłki. Wystarczy skorzystać z odpowiedniej opcji na Paczkomacie i ponownie umieścić przesyłkę w skrytce. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie. Formularz reklamacyjny zostanie wysłany na adres e-mail odbiorcy. Wypełnij go i zatwierdź (to jest równoznaczne ze złożeniem reklamacji) w ciągu 14 dni.

Nasza firma oferuje różne metody dostarczania paczek, co pozwala na wybór odpowiedniej dla siebie opcji. Jednak jeśli okaże się, że Twoje zamówienie nie dotarło lub zostało zniszczone, zgłoś sprawę odpowiedniej firmie kurierskiej lub skontaktuj się z nami, abyśmy mogli udzielić Ci pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *